Nobel Ödüllü bilim insanı John Forbes Nash Jr. Princeton'daki sınıfında ders vermeye devam etmekte ve her gün kampüse gitmektedir.

Dünyanın tanıdığı önemli matematikçilerden biri olan ve şizofreni kurbanı olan bir adamın hikayesi olan "Akıl Oyunları"'nın gücünü burada ortaya koyuyor. Nash'in oyun teorisindeki keşifleri her gün hayatımızı etkiliyor.

Filmde Nash, bir süredir Rusların kendisine New York Times'ın ön sayfasında kodlanmış mesajlar gönderdiğine inanmaktadır."Akıl Oyunları"'nda Russell Crowe Ünlü bilim insanı matematikçi Nash'i ve Jennifer Connelly ise hastalığının ilk belirtileri ortaya çıktığında çocuklarına hamile olan eşi Alicia'yı canlandırıyor. Aklı, insanlığa muazzam bir hizmet veren bir adamın öyküsünü anlatırken, aynı zamanda ürkütücü yanılsamalarla da karşılaşıyoruz. Crowe, popülerlikten uzak durarak küçük davranışsal detaylarla inşa ederek karakteri canlandırıyor. Deliliğe inen ve beklenmedik bir şekilde akademik dünyada var olan bir insanın yeteneğini yeniden kazanan bir adamı bize gösteriyor. Nash, bir dönem Newton, Mendel ve Darwin'le karşılaştırıldı, ama aynı zamanda yıllarca kendi köşesinde kendine güvenen bir insan olarak hayatına devam etti.


Yönetmen: Ron Howard

Yazarlar: Akiva Goldsman, Sylvia Nasar (kitap)

Aktörler: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

Türü: Biyografi, drama

Yılı: 2001

Süresi: 2 saat 15 dakika

IMDB Puanı: 8,2 (755,120 oy ile)