Menu
Sepetiniz

Türk İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programı

Türk İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programı
Türk İşaret Dili Eğitimi Sertifika Programı
NEDEN İŞARET DİLİ EĞİTİMİ?

Günümüzde işaret dili bilen çalışanlara ihtiyaç sürekli artmaktadır. Kamu sektöründe ve özel sektörde işe alımda bazı açık kriterler arasında “işaret dilini bilen” ibarelerine sıkça rastlanılmaktadır. Bu sebeple sizler için devlet üniversitesi onaylı olarak hazırlanan İşaret Dili Eğitimi hakkında bilgiler derledik.

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ'NİN AMACI NEDİR?

işiten bireylerin, zaman ve mekan sınırlılıklarını aşarak uzaktan eğitimle, ülkemizdeki işitme engellilerin iletişim aracı olan Türk İşaret Dilinin alfabesini, temel işaretlerini, söz varlığını, söz dizimi ve dil bilgisi özelliklerini ayırt edebilmelerini ve işitme engelli bireylerle temel düzeyde iletişim kurabilmelerine yardımcı olacak bilgi ve becerileri kazandırmaktır. Aynı zamanda kamu ve özel sektörde istihdam şansını arttırarak meslek edinmesini amaçlamaktadır.

TÜRK İŞARET DİLİ (TEMEL SEVİYE) EĞİTİMİ'NE KATILMAK SİZE NELER KAZANDIRACAK?

Türk İşaret Dili temel seviye eğitimi sonunda öncelikle toplumumuzda önemli bir yer oluşturan işitme engellilerle rahat iletişim kuracak ve onlara verdiğiniz değeri göstermiş olacaksınız. Ayrıca birçok kurumun işitme engellilerle iletişim kuracak personele olan ihtiyacında tercih edilme şansını yakalayacaksınız.

Öte yandan Türk İşaret Dili Tercümanlık eğitimi ve sertifikası almayı isteyen kişilerin Türk İşaret Dili temel seviye sertifikası olması zorunludur.

İŞARET DİLİNİ HERKES ÖĞRENMELİ

Son yıllarda rağbet gören işaret dili eğitimi, birçok kurumsal firmanın da personellerinde aradığı bir özellik haline geliyor. İşaret dilini iyi bir şekilde öğrenmek kariyer planında önemli bir özellik olarak yer alıyor.


Eğitimin İçeriği

 • Türk İşaret Dili ve Çevre
 • Okul ve Eğitim İşaretleri
 • Gıda ve Giyim İşaretleri
 • TİD Dilbilgisi Kavramları
 • Duygular ve Eşyalar
 • Zaman ve Zaman Dilimleri
 • Trafik ve Canlılar
 • Meslekler
 • Spor ve Coğrafi Terimler
 • Karşılıklı konuşma çalışmaları

EĞİTİM SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ


 • Eğitim Süresi : 30 gün
 • Eğitim Türü :Uzaktan Eğitim ile video ders
 • Belgelendirme : Üniversite onaylı sertifika
 • Sınav : Eğitim süresi (30 gün) içerisinde videolarınızı izleyip, sınavınızı en az 50 puan alarak tamamlamanız gerekmektedir. Her katılımcının 3 adet ücretsiz sınav hakkı bulunmaktadır. Sınavı başarı ile tamamlayan kursiyerlerin sertifikası bir sonraki ay E-Devlet'e yansıtılmaktadır.
 • Başvuru : Kursiyer, internet sitemizden üyelik hesabı oluşturup katılmak istediği eğitime kayıt ol seçeneği ile başvurusunu ve ödemesini yapar.    EĞİTMEN  

    NESLİHAN KURT

Istanbul, Üsküdar dogumlu olan Neslihan KURT, bütün ögretim hayatini Istanbul’ da tamamlayan, Isitme Engelli anne babanin çocugu olan ve iki dilli (CODA-Sagir ailesinin isiten çocugu) olarak yetisti. Ana dili olan Isaret Dili Konusunda Federasyonun ve çesitli derneklerin sertifika programlarinda, seminerlerinde egitim alan Neslihan KURT, 2017 Isitme Engelliler Yaz Olimpiyatlari Genel Koordinatörlügünden Uluslararasi Isaret Dili Egitimi aldi. Sakarya Üniversitesi, Tosya Meslek Yüksek Okulu, Maltepe Üniversitesi ve çesitli Üniversitelerde seminerler verdi.  Türk Isaret Dili konusunda, 2010 yilinda SODES projesi kapsaminda Türk Isaret Dili Egitmenligi, 2012 yillinda Edirne Halk Egitim Merkezinde Türk Isaret Dili Usta Ögreticiligi, Kadir Has Üniversitesi Yasam Boyu Egitim Merkezinin Türk Isaret Dili Egitiminde egitmenlik, ayrica çesitli banklar, kurumlarda isaret dili egitmenligi,  yakin zamanda Istanbul Teknik Üniversitesinde TUBITAK onayli projede danismanlik yapti.

Kongreler, konferanslar, çalistaylar, panel, noter, mahkeme ve televizyon kanallarinda çeviri yer alan KURT, Türkiye’de yasayan Isitme Engelli toplumu için çok faydasi olan  uzun yillar Okan BAYÜLGEN’ in programinda simultane çeviriler, 2017 Isitme Engelliler Yaz Olimpiyatlarinda çevirmenlik yapti. Çesitli kurum ve kuruluslarda isaret dili egitimi ve çevirisi yapmaktadir. Ayrica Sagir Ailelerin Çocuklari Derneginin baskanligini sürdürmektedir.

2 yılı aşkın süredir, Fox Haber akşam AnaHaber bülteninde canlı simültane işaret dili çevirisi yapmaktadır.