Singapur Matematiği, çocukların problem çözme becerilerini geliştirmeye ve temel matematik becerilerini derinlemesine kavramalarına odaklanan benzersiz bir çerçevedeki eğitim programıdır.

Singapur'daki Singapur Matematik Yöntemi

Matematik dersi için ilkokul üçüncü sınıf bir sınıfa girdiğinizi düşünün. Öğretmen, “Bugün bölme konusunu işleyeceğiz” diyor. Öğretmen, bölme problemini çözmek için gerekli adımları ve eylemleri gösterirken öğrenciler izlemeye yönlendiriliyor.

Ertesi gün başka bir üçüncü sınıfa girdiğinizi hayal edin. Öğretmen, “Buğra'nın bazı kavanozlara koymak istediği bazı paraları var.” diyor. Para torbalarını dağıtıyor ve kavanozları masalara yerleştiriyor. Ardından, “Buğra'nın 5 kavanoza eşit olarak paylaştırmak istediği 17 parası var” diye açıklığa kavuşturuyor. Öğrenciler, bunun nasıl işe yarayabileceğini ve daha sonra nasıl eşit bir şekilde paylaştığı hakkında fikirlerini paylaşmak için bir araya gelmeye çalışıyorlar. .

İlk sınıf matematikte daha tipik bir yaklaşım kullanırken ikincisi Singapur Matematik yöntemini kullanıyor. Her iki sınıf da Türkiye'de bulunuyor ve hiçbirinin Singapur'la hiçbir ilişkisi yok. Bu bir bilmece değil, ikinci sınıf sadece matematik öğretmek için farklı bir yaklaşım kullanmaya başladı. Bu yaklaşıma da modern dünya Singapur Matematiği diyor. Çocuklar matematik öğreniminde bu dinamik yöntemle büyük farklılıklar gösteriyorlar.

Singapur Matematiği Felsefesi

Singapur Matematiğini diğer yöntemlerden farklı kılan içerik değil, neyin önemli olduğu ve nasıl öğretilmesi gerektiği felsefesidir. Singapur Matematiği, güçlü bir temeli olmadan, öğrencilerin gittikçe karmaşıklaşan matematik öğrenimi söz konusu olduğunda zihinlerinde ve gerçek hayatta çizebilecekleri hiçbir şeyi yapamayacağı üzerine odaklanmaktadır.

Bununla birlikte, bu, ilköğretim öğrencilerinin öğrendiği becerilerin basit olduğu anlamına gelmez. Bir kavram ya da beceri öğretirken, öğrencilerin bu beceride ustalaşmaları için gerektiği kadar zaman harcamanın önemli olduğu görüşü önemlidir. Bu şekilde, önceki becerilerin gerekirse her zaman tekrar elde edilebileceği düşüncesiyle bir sonraki konsepte geçmiyorsunuz. Bunun yerine, daha fazla eğitici zaman başlatarak, tekrar gözden geçirme ve dolayısıyla öğrenme aşamasını kolaylaştırıyorsunuz.

Yöntem, sürekli olarak bir ilerlemede kavramları tanıtan üç aşamalı bir öğrenme modeli kullanır. Somuttan görsel temsile, ardından daha soyut olana (yazılı denklemleri sorgulama ve çözme) geçer. Öğrencilere sadece bir şeyi nasıl yapacaklarını bilmenin yanı sıra neden yaptıkları şeyin çalıştığını da öğretir.

Singapur Matematiğinin Kökeni

Diğer ülkelerde Singapur Matematiği olarak adlandırılan, Singapur için basit bir matematiktir. Program, Singapur Eğitim Bakanı gözetiminde geliştirildi ve 1982'de İlköğretim Matematik Serisi olarak sunuldu. 20 yıla yakın bir süre boyunca, bu program Singapur sınıflarında kullanılan tek matematik yöntemi olarak kaldı.

Singapur Matematiğini Kimler Kullanıyor?

Singapur Matematiği ilk olarak ev eğitimi ve küçük özel okullar arasında popülerlik kazandı. 2003 Uluslararası Matematik ve Fen Bilimleri Çalışmaları (TIMSS) puanları Singapur’un dördüncü ve 8. sınıflarının dünyanın en iyi matematik sanatçıları olduğunu ortaya koyduğunda, halk bu eğitim metodunu daha yakından incelemeye başladı. Unutmayın, 2015 TIMSS itibariyle Singapur hala en üstteydi.

New York Times’ta yayımlanan 2010 tarihli bir makalede bildirildiği üzere, ABD'de 1500 okulun üzerinde “İlköğretimde Singapur Matematiği” kullanılıyordu. Yazıyı okumak için tıklayınız.

Diğer blog yazılarımızı okumak isterseniz buraya,


Singapur Matematiği Eğitmenliği Sertifika Programı hakkında bilgi almak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.