Günümüz insanları arayışlarına uygun, kendileriyle ilgili ve kişiselleştirilmiş eğitimleri uzaktan eğitim ile yaşadıkları ortamda rahatça ve gereksinimlerini karşılayacak düzeyde alarak sertifika ve kariyer anlamında avantaj sağlamak istiyor. Çevrimiçi bir şekilde dilediği ortamda dilediği eğitimi alması kişi için en üst seviyede gelişimi hedeflerken kişinin eğitim için harcadığı bütçeyi de en minimal hale getiriyor. Tabi bir de ihtiyacına yönelik aldığı bu eğitimin sonucunda kariyerinde önemli yer tutacak bir sertifika aldığı zaman kişisel kazanç anlamında tabiri yerindeyse bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.

Tabi ki saymakla bitmez ama yazımızın amacına yönelik uzaktan eğitim ve avantajlarını bir kaç madde halinde anlatmaya çalışalım. İnanıyoruz ki bu özellikleri sizleri de bu sonsuz eğitim ve gelişim dünyasında yer almaya ikna edecektir.

1) Brandon Hall Group tarafından hazırlanan HCM Outlook 2017 Anketine göre, Uzaktan Eğitim çalışan insanların eğitim süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Klasik sınıf ortamında eğitim almaya oranla %40-60 civarında daha az zaman alan bir eğitim modelidir. Günümüz insanları yoğun çalışma tempolarında eğitime bu model ile istedikleri zaman, istedikleri yerde ve en önemlisi de istedikleri cihazla erişebiliyorlar. Öğrenme hızlarını ve eğitimlerini boş vakitlerine göre ayarlayarak öğrenmeyi en kalıcı hale getirebiliyorlar. Geleneksel sınıflarda olduğu gibi grubun hızını takip etmeleri gerekmez ve daha da önemlisi, zaten bildiği konuları kolayca atlayabilir ve gerçekte ihtiyaç duyduklarını öğrenmeye odaklanabilirler. Ayrıca, eğitim etkinliklerine katılmalarında seyahat etmeleri veya herhangi bir işte çalışmaları hiç bir şekilde engel olamaz.

2) Önemli konulardan biri de maliyettir ki toplumsal hayatta insanlar daima en iyi hizmeti en uygun fiyata almaya şartlanmıştır. Bu yapıdaki bir zihniyet için Uzaktan Eğitim her zaman sınıf ortamında verilen eğitimden çok daha avantajlı olacaktır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sınıf ortamında sağlıklı bir eğitim için bir profesyonel eğitmen maksimum 15 kişiye eğitim verebilmektedir. Buna karşılık uzaktan eğitim yöntemiyle hazırlanmış bir eğitimde bir eğitmen canlı ders ya da video ders farketmeksizin sınırsız sayıda katılımcıya hitap edebilir.


3) Uzaktan Eğitim insan beyninde bilgi saklanması açısından bakıldığında klasik sınıf eğitimine oranla daha üst düzeydedir. Dünya çapında yapılan Rosenberg 2001 araştırmasına göre sınıf ortamında öğrenmeye karşı çok daha fazla dikkat çekici olması ve istenildiği takdirde ara verilebilir olması özellikleri ön planda olduğundan %25-60 civarında beynin bilgi saklama oranında artış gözlemlenmektedir. Uzaktan Eğitimde etkileşimli içerikler ve online kolay erişilebilir dökümanlar bilginin korunması ve daha sağlıklı işlenmesi açısından yüksek performans yansıtmaktadır.

4) Uzaktan Eğitim sayesinde çevrimiçi öğrneme modeli evde eğitim alınabilmesi ve çalışanların işyerinde temel görevlerine odaklanabilmeleri nedeniyle çok daha fazla üretkenlik sağlamaktadır. Boş zamanlarda kişinin kendi isteğine bağlı öğrenme daha iyi performans ve daha yüksek verimlilik sağlayacaktır. IBM istatistiklerine göre uzaktan eğitim öğrenme verimliliğini %50'ye kadar arttıtabilmektedir. 

Son olarak da Uzaktan Eğitim ve beraberinde Sertifika alma konusunun günümüz dünyasında mutlak bir zorunluluk haline geldiğini güvenle söyleyebiliriz, çünkü katılımcılara son derece zengin bir öğrenme deneyimi sunuyor. Aynı zamanda bu eğitim modeli ile kurumsal eğitimler dahi artık firmaların ve kurumların önemli bir parçası haline geldi ve eğitim dünyasındaki popülaritesi hızla büyüyor..

Diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz lütfen tıklayınız.

Üniversite Onaylı Sertifika Programlarını incelemek için lütfen tıklayınız.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Sertifika Programlarını incelemek için lütfen tıklayınız.

Uluslararası Kişisel Gelişim ve Mesleki Eğitim Derneği(UKMEDER) onaylı Sertifika Programlarını incelemek için lütfen tıklayınız.

Kurumsal Eğitimlerimiz ile kendinizi geliştirmek isterseniz lütfen tıklayınız.

Eğitimlerin harmanlanarak daha uygun maliyetlerle size sunulduğu Fırsat Paketlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.